nybanner

Atletikë: Semenya fiton 5000 metra të artë në kampionatin e Afrikës së Jugut

Përshëndetje, ejani të konsultoheni me produktet tona!

GERMISTON, Afrika e Jugut (Reuters) – Caster Semenya fitoi 5000 metra në Kampionatin e Atletikës së Afrikës së Jugut të enjten, një distancë e re e mundshme ndërsa ajo pret një vendim të Gjykatës së Arbitrazhit për Sport (CAS) në apel.Rregullat po përpiqen të kufizojnë nivelet e saj të testosteronit.
Semenya dukej se kishte kontroll të plotë kur fitoi në 16:05.97 në ditën e hapjes, që ishte një test i rëndësishëm për pjesëmarrjen e Afrikës së Jugut në Kampionatin Botëror në Doha në shtator.
Semenya arriti një përfundim të rrallë në garën e distancave të gjata pasi kishte arritur më parë në finalen e 1500 metrave të së premtes me një kohë 4:30.65, shumë më poshtë maksimumit të saj personal.
Edhe pse ajo vështirë se dërrohej, koha e saj në 1500 metra ishte 9 sekonda më e shpejtë se më e shpejta e radhës në kualifikime.
Ngjarja e saj kryesore, 800 metra, do të zhvillohet të premten në mëngjes dhe finalja të shtunën në mbrëmje.
Semenya po pret rezultatin e apelit të saj drejtuar CAS për të ndaluar vendosjen e rregullave të reja të Federatës Ndërkombëtare të Atletikës (IAAF) që i kërkojnë asaj të marrë ilaçe për të kufizuar nivelet e saj të testosteronit natyror.
IAAF dëshiron që atletet femra me dallime zhvillimore të ulin nivelet e tyre të testosteronit në gjak nën përqendrimin e përshkruar gjashtë muaj para garës për të parandaluar çdo avantazh të padrejtë.
Por kjo është e kufizuar në garat midis 400 m dhe milje, kështu që nuk përfshin 5000 m në mënyrë që Semenya të mund të garojë lirshëm.
Koha e saj të enjten ishte 45 sekonda nga më e mira e saj në vitin 2019, por Semenya dukej se po frenohej përpara sprintit të saj të njohur të fundit 200 metra.
Ndërkohë, kampioni olimpik në 400 metra dhe mbajtësi i rekordeve botërore Weide van Niekerk u tërhoq nga ngrohja e së enjtes, duke përmendur një shpat të rrëshqitshëm ndërsa u përpoq të kthehej në garat e nivelit të lartë pas 18 muajsh.
“Me keqardhje të njoftoj se po tërhiqem nga kampionati i të moshuarve të Afrikës së Jugut në Atletikë”, shkroi van Niekerk në Twitter.
“Mezi pres të luaj sërish në shtëpi pas një përgatitjeje të mirë, por moti nuk ishte i duhur kështu që ne nuk donim të rrezikonim.
Van Niekerk humbi të gjithë sezonin 2018 me një dëmtim në gju gjatë një ndeshje futbolli bamirësie në tetor 2017.

Koha e postimit: Qershor-20-2023